VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Baarovo muzeum by mělo ztratit bariéry

Klenčí pod Čerchovem /FOTOGALERIE/ – Dům, který rodnému Klenčí odkázal spisovatel Jindřich Šimon Baar, čekají změny.

5.9.2015
SDÍLEJ:

BAARŮV DŮM V KLENČÍ POD ČERCHOVEM, jenž je nyní muzeem slavného rodáka.Foto: Deník/Milena Cibulková

Katolický kněz, básník a spisovatel Jindřich Šimon Baar (*7. února 1869) odkázal rodnému Klenčí dům, v němž žil od roku 1919, kdy z působení v Ořechu (okres Praha-západ) odešel do důchodu, až do svého skonu před 90 lety (24. října). Nyní se vedení města rozhodlo vylepšit nejen okolí Baarova domu.

„Získali jsme dotaci od Plzeňského kraje na opravu schodů vedoucích k Baarovu domu a zadali jsme výběrové řízení na zhotovitele," potvrdil starosta městyse Jan Bozděch.

Klenečtí radní pak na svém jednání počátkem druhé srpnové dekády schválili výběrovou komisi, která posoudí nabídky firem a vybere zhotovitele díla.

„Komise bude společná i pro další projekt, a to rekonstrukci kanalizace v horní části Klenčí a pracovat v ní budou místostarosta Karel Hula, vedoucí správy majetku Radka Svitáková, dále zastupitel a předseda kontrolního výboru František Čipera, spolu s ním Jiří Hruška a Jan Holoubek," upřesnil starosta.

Má už vedení Klenčí hrubý odhad, kolik bude oprava schodů stát?

„Cena by se měla pohybovat mírně nad 300 tisíc korun," odpověděl Bozděch.

Opravy Klenečtí chtěli zvládnout ještě letos.

„Ideální by sice byl konec září nebo říjen, ale vidím to jako problematické. Otázka je, zda se podaří získat zhotovitele. Situace je taková, že stavební firmy už mají dopředu nasmlouvané termíny prací," posteskl si před časem Deníku starosta Klenčí.

Jeho obavy se ukázaly oprávněné.

„Museli jsme první kolo výběrového řízení zrušit a vyhlásit druhé, neboť se nám přihlásila pouze jediná firma. Druhé kolo dopadlo úplně stejně, proto příští týden zasedne výběrová komise, která dá návrh na řešení, o němž potom rozhodne rada. Možnosti jsou dvě: s ohledem na cenu díla kolem tří set tisíc korun by nám v nejhorším případě mohla postačovat nabídka jediné firmy, další možnost je II. kolo výběrového řízení také zrušit a na jaře vyhlásit kolo třetí. Tam ale vidím také úskalí, neboť jsem zjistil, jaký je už nyní problém najít zhotovitele prací na jaro 2016," konstatoval Bozděch.

V případě vylepšení přístupového schodiště se počítá i s důležitou úpravou.

„Bude tam vytvořen bezbariérový vstup pro vozíčkáře, který povede z prostoru pod budovou úřadu směrem ke vchodu do Baarova domu," popisuje první muž Klenčí.

Dodává, že uvedené vylepšení není zdaleka jediné, které v souvislosti s objektem plánují. „Určitě bychom chtěli přistoupit k rekonstrukci Baarova muzea. A nešlo by jen o opravu jeho fasády, ale rádi bychom v domě využili i podkroví. Současně bychom chtěli prostory upravit tak, aby se zajistil přístup pro vozíčkáře v celé budově, představuji si něco podobného, jako budeme mít v právě rekonstruovaném objektu Staré pošty," prozradil na závěr starosta Bozděch.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
5.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

Domažlicko – Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení