VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé sv. Floriána: Spolupráce mezi sbory je důležitá

Zahořany - Pod okrsek 05 Zahořany spadají Sbory dobrovolných hasičů z Oprechtic, Stanětic, Hříchovic, Zahořan, Sedlic a Bořic. Starostou celého okrsku je Václav Dolejš z Oprechtic.

30.7.2009
SDÍLEJ:

Václav Dolejš z Oprechtic má jako starosta okrsku 05 Zahořany mnoho povinností. Nikdy však nepřestal být aktivním členem sboru.Foto: DENÍK/Helena Bauerová

Jak dlouho jste starostou okrsku?
Starostou okrsku jsem byl okresním výborem zvolen před devíti lety, ale dobrovolným hasičem jsem už spoustu let. V roce 1973 jsem přišel do Oprechtic a předtím jsem byl členem v Únějovicích.

Jak pracuje a co zajišťuje výbor okrsku?
Výbor okrsku se schází minimálně čtyřikrát do roka. Plánujeme různé akce nejen celého okrsku, ale i jednotlivých sborů. Hlavním naším úkolem je zajištění okrskové soutěže, kterou podle pořadí pořádá každý rok jiná obec. Samozřejmně musíme zajistit přípravu zásahu v případě požáru a pomoc při živelných pohromách, kterých je v poslední době opravdu hodně.

Jste spokojen s prací jednotlivých sborů vašeho okrsku?
Samozřejmě. Ve sborech hodnotíme nejen práci v hasičských zbrojnicích, ale i kulturní, společenskou a sportovní činnost.

Mají u vás mladí lidé zájem o hasičinu?
Jsem velice spokojen s tím, jak jednotlivé sbory pracují s mládeží. Například v Oprechticích, Staněticích a Hříchovicích pracují vedoucí mládeže s jedním či dvěma družstvy malých hasičů. Ti se zúčastňují nejen soutěží v našem okrsku, ale i soutěží v jiných okrscích. Za tuto práci bych chtěl všem, kteří se dětem intenzivně věnují, poděkovat.

Existuje kromě soutěží ještě nějaký způsob, jakým se prověřuje připravenost jednotlivých sborů?
Každý rok děláme námětové cvičení, které prověří, jak jsou jednotlivé sbory připraveny v případě potřeby rychlého zásahu.

Mohou se sbory na toto cvičení předem připravit?
Cvičení provádíme namátkově. Je vyhlášen poplach a nacvičuje se předávání vody z mašiny do mašiny, až k místu pomyslného požáru, a to v délce pěti set metrů.

Sbory se střídají v pořádání okrkových soutěží. Kde se konala ta letošní?
Poslední dobou se sbory, které soutěž pořádají, snaží být v něčem výjimečné a ostatní překvapit. Letošní soutěž byla v Sedlicích, kde nasadili laťku opravdu vysoko.

Přibližte nám to trochu blíže.
Prvním překvapením byl příjezd historických aut, ve kterých mě společně se starostou obce a velitelem okrsku přivezli na misto soutěže, kde nás přivítal velitel sedlického sboru Josef Fronk. V závěru soutěže nás čekalo další milé překvapení. Sedličtí se oblékli do starých hasičských uniforem a předvedli zásah se stříkačkou z roku 1926, taženou koňmi. Na vlastní oči jsme mohli vidět, jak se hasil požár ve dvacátých letech minulého století.

Poslední dobou si některé okrsky stěžují na upadání zájmu o hasičské soutěže. Jak je tomu u vás?
V našem okrsku je účast vždy slušná. V Sedlicích se soutěže zúčastnilo devět mužských, dvě ženská a tři dětská družstva.

Jaká je spolupráce vašeho okrsku s obecním úřadem?
Hlavním sponzorem všech soutěží je právě obecní úřad Zahořany pod vedením starosty Václava Řeháka, který má největší zásluhy na tom, že okrsek aktivně žije.

Máte ještě jiné sponzory?
Poslední čtyři roky nám Václav Kastl z Hradiště zajišťuje poháry jak pro dospělé, tak i pro mladé hasiče.

Co byste si jako starosta zahořanského okrsku přál?
Ve všech sborech mají hasiči zájem, aby zajistili kulturní život v obcích. Za to jim patří veliký dík, neboť všechno co dělají, dělají dobrovolně. Mým přáním je aby se všechny naše sbory i nadále sdružovaly a navzájem spolupracovaly.

Autor: Helena Bauerová

30.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj bez kalhot se chtěl do auta vloupat víkem od kanálu

Petr Sojka se strojem HB 350 z roku 1920 a Růžena Sojková s motocyklem Royal Enfield 225 z roku 1925 čekají na pokyn startéra.

Domažlickem projelo více než 140 veteránů

Vidičtí myslivci vypustili do volné přírody 40 mladých zajíců

Vidice – Myslivecký spolek Lichoň Vidice se rozhodl posílit zaječí populaci ve své honitbě.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Další dealeři drog dopadeni

Tachovsko - Tachovským kriminalistům se v boji proti distribuci drog povedl další úspěšný zásah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení