VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K 125. výročí sboru dostali nové auto

Koloveč - Kolovečské jednotce dobrovolných hasičů byla o víkendu oficiálně předána požární automobilová cisterna Volvo FM 9.

22.10.2009 2
SDÍLEJ:

Kolovečská jednotka dobrovolných hasičů převzala novou požární automobilovou cisternu. Tuto významnou událost spojili s oslavou 125. výročí založení sboruFoto: Deník/ helena Bauerová

Kolovečské jednotce dobrovolných hasičů byla o víkendu oficiálně předána požární automobilová cisterna Volvo FM 9.

Tento moderní vůz považují hasiči za nádherný dárek k letošnímu 125. výročí založení sboru, v jehož čele už dlouhá léta stojí Václav Zoubek.

Jak dlouho jste členem sboru?
O roku 1961 jsem byl členem chudenického hasičského sboru. V roce 1976 jsem přišel do Kolovče a stal jsem se členem zdejšího sboru, kde jsem osm let dělal strojníka. V roce 1984 jsem se stal velitelem a od roku 1990 jsem ve funkci starosty sboru.

Proslýchá se, že za sebe hledáte nástupce. Co je na tom pravdy?
Je to pravda. Chtěl bych funkci předat někomu mladšímu, protože je třeba vnést do vedení nové a modernější myšlenky.

Mají mladí v Kolovči o hasičinu zájem?
Zájem mladých lidí trochu upadá, což je problém všech organizací. Nám se přesto podařilo získat pět mladých členů, které pomalu zaškolujeme. Vychováváme si i mladou generaci hasičů.

Kolik členů má kolovečský hasičský sbor ?
V současné době je to čtyřiapadesát členů a z toho osm žen. Mohu říci, že jsou téměř všichni aktivními členy, protože ať se jedná o jakoukoliv práci, bez reptání přiloží ruku k dílu.

Zúčastňujete se soutěží v požárním sportu?
Na soutěže nejezdíme. Jsme výjezdová jednotka JPO 3 a zasahujeme při skutečných požárech, haváriích a živelných pohromách. Působnost máme v určitém rozmezí a k výjezdům jsme povoláni Hasičským záchranným sborem Plzeň.

Kolik členů výjezdová jednotka má a jak často zasahuje?
V naší výjezdové jednotce je osmnáct pravidelně proškolovaných a zdravotně způsobilých členů. Pomáhají podle potřeby a počty výjezdů jsou různé. Vzpomínám, že nejhorší to bylo v roce 2004. To jednotka zasahovala u požáru celkem patnáctkrát. K prvnímu požáru museli vyjet hned po novoročním přípitku. Tehdy hořelo v penzionu v Černíkově.

Kolovečská výjezdová hasičská jednotka se těší výborné pověsti.
Ano, a své vynikající úrovně dosáhla díky bývalému dloholetému veliteli Václavu Vágnerovi, který ji pozvedl a dovedl k jejím nynějším kvalitám a byl také prvním, kdo dal podnět k obnovení požární techniky. Od své myšlenky neustoupil a pomohl ji zrealizovat. Velitelem výjezdové jednotky byl od roku 1990 a letos v srpnu funkci předal Radku Andrlemu.

Jaká je spolupráce sboru s městysem?
Mohu říci, že výborná. Vzájemně si vycházíme vstříc. Pokud je třeba krojované složky, jsme vždy k dispozici. Ať už se jedná o pokládání věnců, pořadatelství či zajišťování dopravy společenských akcích. Samozřejmě pořádáme i den dětí nebo stavění májky.

Chlubit se můžete i družstvem nejmenších hasičů.
Největší zásluhu na práci s nejmenšími má dnes Jana Mrázová a Petra Konopová. Ty se vedení oddílu mladých hasičů ujaly v roce 2000 po desetileté přestávce. Dnes má oddíl dvacet čtyři členů, ale rukama jim prošlo už asi padesát hasičů, z nichž u hasičiny zůstal Lukáš Cozl, který je nejen členem naší výjezdovky, ale i profesionálním hasičem, Jiří Konop či Kamila Mrázová.

Kde vás mladí hasiči nejlépe reprezentují?
Jsou přihlášeni do celostátní soutěže Plamen, kde mají výborné výsledky. V roce 2008 se umístili na třetím místě a vloni byli pátí. Kromě pravidelných schůzek a soutěží jezdí každoročně na Zimní setkání mladých hasičů do Horšovského Týna, kde letos obsadili první místo v mladší i starší kategorii. Družstvo také pravidelně zasílá výtvarné a literární práce jednotlivých členů do soutěže Požární ochrana očima dětí. Jejich dílka jsou jak v okresním, tak krajském měřítku vysoce hodnocena.

Autor: Helena Bauerová

22.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tachovští kriminalisté si opět posvítili na dealery drog. Tentokrát zatkli čtveřici, která distribuovala pervitin a marihuanu na několika místech Tachovska, především ale v jedné obci na Stříbrsku.
4

Další dealeři drog dopadeni

Peníze. Ilustrační foto.

Větší podíl z daní města plánují investovat do škol, bydlení i sítí

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Muž zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

FOTOGALERIE: První olejomalbou Zdeňka Martínka byl obraz mostu

Domažlice – Olejomalby Zdeňka Martínka jsou až do konce roku k vidění v jídelně seniorského penzionu v Baldovské ulici 638. Zájemci tak mají možnost seznámit se s dosud veřejnosti nepříliš známou stránkou osobnosti dlouholetého meclovského starosty (2000-2016).

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení