VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbal ve Staňkově o víkendu slaví devadesát let!

Staňkov – V letošním roce slaví FK Staňkov devadesát let fotbalu ve městě a celodenní oslavy budou soustředěny na neděli 7. května.Kulaté výročí je ale jistě dobrou příležitostí k nahlédnutí do historie.

6.5.2017
SDÍLEJ:

Fotbalisté Staňkova na snímku z června roku 1974 po divizním zápase v Karlových Varech se Slavií.Foto: Foto z knihy Když hrál Staňkov divizi

Počátky organizovaného sportu ve Staňkově spadají do roku 1895, kdy byla založena místní sokolská jednota. Trvalo tedy dalších více než třicet let, než svůj první klub založili fotbalisté. V roce 1927 (některé prameny uvádějí, že to bylo o rok dříve) vznikl Sportovní klub Sparta Staňkov, téměř ve stejné době přišly na svět další dva fotbalové subjekty – tým německých dělníků ATUS Stankau a SK Staňkov. Sparta využívala zpočátku k tréninkům hlohovské hřiště u Borku a první meziměstský zápas proti Sněhařům Domažlice odehrála na tehdy ještě nezastavěné louce naproti sokolovně. ATUS si vybudoval hřiště na Mastníku, zatímco SK Staňkov využíval ke hře různé okolní louky. V roce 1930 došlo ke sloučení českých klubů v jeden s názvem Sparta Staňkov. Vlastní hřiště – na místě toho současného – fotbalisté otevřeli 24. května 1931 přátelským zápasem se Spartou Plzeň, jemuž přihlíželo 700 diváků.

Na přelomu let 1938–39 postihla staňkovský fotbal opravdu těžká krize, která na jaře devětatřicátého, v prvních dnech německé okupace, vyústila ve faktický zánik klubu.

Ale pauza netrvala dlouho. Změna státního území přinesla i přesuny obyvatelstva a s tím i nové zájemce, kteří chtěli fotbal hrát. Již 11. května 1939 se konala schůzka, jejímž výsledkem bylo založení nového SK Staňkov v čele s předsedou Kulovaným a náčelníkem Snopkem. Do časů protektorátu se datuje první velice úspěšné období staňkovského fotbalu. Došlo nejen k výraznému výkonnostnímu vzestupu, fotbal v nelehké době okupace plnil i důležitou roli společenskou – ve Staňkově se odehrálo několik přátelských zápasů s českými prvoligovými celky (které tehdy neměly možnost hrát za hranicemi).

V komplikované poválečné době se lidé potýkali zase s jinými starosti, ale sport – a tedy i fotbal – měl své místo. Již rok po válce Staňkovští zřídili dorostenecký celek. Po komunistickém převratu zasáhla fotbal série podivných reorganizací a nějaký čas trvalo, než se soutěže ustálily do podoby, jaké je známe dnes. V roce 1951 tehdejší Tatran Staňkov jako vítěz stodského okresu vyhrává i kvalifikační turnaj okresů a postupuje poprvé v historii do krajského přeboru. Tam skončí první rok jako čtvrtý, další rok desátý, pak ale v důsledku další reorganizace sestupuje.

Počátkem 60. let se fotbal ve Staňkově dostal do problémů, hráčům chyběl zájem i odhodlání, a tak výsledkem byl sestup do okresního přeboru. To už se ale rodila další generace hráčů, kteří standardu s klubovým znakem pozvedli do nečekaných výšin. V roce 1964 Staňkov pod vedením trenérů Karla Mandíka a Miloslava Švamberka vyhrál I. B třídu. O pět let později – již s trenérem Vladimírem Sellnarem – Staňkovští triumfovali v I. A třídě a postoupili do krajského přeboru. Už tehdy mužstvo z dobrých tří čtvrtin tvořili hráči, vesměs odchovanci klubu, kteří se pak v letech 1972–76 postarali o nejvýznamnější zápis do klubové historie.

V sezoně 1971/72 patřil TJ Sokol Staňkov k užšímu okruhu favoritů krajského přeboru. Že z toho ale nakonec bude postup do divize, čekal asi málokdo. Trenér Sellnar stvořil tým přesně podle svých představ, stavěl na disciplíně hráčů, pevné obraně a rychlém přechodu do útoku. K dispozici měl až překvapivě široký kádr hráčů, jemuž dodávaly lesk některé skutečně výrazné osobnosti. Ve Staňkově se sešla vydařená fotbalová generace, hráči drželi při sobě na hřišti i mimo něj a dobře sladěný tým dokázal překvapit i konkurenty v republikové soutěži. V ročníku 1972/73 byl po podzimu na čele divize, aby v závěru skončil čtvrtý, o rok později také hrál v horních patrech (6. místo), teprve pak přišel jistý pokles výkonnosti a v roce 1976 sestup. Ještě další čtyři roky však Staňkov pod vedením trenéra Josefa Landštofa hrál v krajském přeboru, než zakotvil na delší dobu v I. A třídě.

Léta osmdesátá nepatří v dějinách klubu k těm, která jsou ověnčena úspěchy, ale protože ve Staňkově dbali na práci s mládeží, rodila se pomalu další úspěšná generace. Předzvěstí byl velice kvalitní dorost, který v první polovině 80. let vedl trenér František Paul a pod jehož rukama vyrůstali velmi nadaní fotbalisté, z nichž se někteří později výrazně prosadili v A mužstvu.

Staňkovské áčko udělalo svým příznivcům velkou radost na začátku 90. let, kdy pod vedením trenérů Miroslava Charváta a Josefa Sokola (mimochodem bývalých opor divizního týmu) během dvou sezon postoupilo z I. B třídy do krajského přeboru. V něm pak účinkovalo nepřetržitě patnáct let. Předsedou oddílu tehdy byl Milan Řeháček, po něm Jaroslav Mazour a vzpomeňme z tohoto období na úspěšné trenéry Jaroslava Volfa, Milana Hermana či Jaroslava Kubeše. Nějaký čas klub hrál pod názvem TJ CHKZ Staňkov.

I tato vydařená éra ale skončila a na konci prvního desetiletí 21. století klub zabředl do velkých problémů. Staňkovský A tým se rychle výkonnostně propadal, oddíl se potýkal se značnými personálními problémy na všech frontách. Nadějí byla a je opět mládež, jíž se funkcionáři a trenéři intenzivně věnují a není pochyb o tom, že současný předseda Milan Kucharič považuje právě výchovu mladých fotbalistů za životně důležitou pro další existenci fotbalu ve Staňkově. Kromě A mužstva, které hraje I. B třídu, a C mužstva (béčko již několik let neexistuje) dnes působí v klubu dorost a čtyři družstva v žákovské kategorii. Zda může staňkovský fotbal (nyní pod snad již stabilním názvem FK Staňkov) výhledově zase myslet na posun soutěžemi nahoru, závisí především na tom, jestli současné naděje v mládežnických kategoriích u tohoto sportu vydrží a budou-li připraveny prosadit se mezi dospělými. Autor: Viktor Steinbach

Autor: Redakce

6.5.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Waldemar Janeček diskutoval s domažlickými seniory.

Beseda s profesionálním vojákem

Ve Staňkově bude mít nádražní budova opravenou střechu a novou fasádu a okna.

Nová střecha, okna i fasáda. Staňkovské nádraží prochází rekonstrukcí

OBRAZEM: Holýšovské potěšila Domažličanka

Holýšov - Jednou z nejoblíbenějších kulturních akcí v Holýšově jsou bezesporu pravidelná Holýšovská setkání s dechovkou. Tentokrát publikum v kulturním domě potěšila a rozezpívala dechová kapela Domažličanka v čele s Josefem Kupilíkem.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

V Hájích se srazila dvě auta

Mrchojedy – V Týnských hájích došlo v neděli odpoledne k nehodě.

Na pátek se chystá akce Den bez aut

Domažlice – V rámci Evropského týdne mobility se v pátek bude v Domažlicích konat Den bez aut. Akci pořádá spolek Chodsko žije.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení